Chcesz się z nami skontaktować?

 

Zapraszamy.

Telefon:      606 916 919
E-mail:      kliknij

Wino młode a rocznikowe

Z okazji Święta Młodego Wina, które przypada na 16 listopada, rozwiewamy wątpliwości dotyczące różnic między młodym, a rocznikowym winem.

Młode wina to te, które klienci otrzymują w tym samym roku, w którym miały miejsce zbiory winogron. Wina rocznikowe mogą trafić do sprzedaży najwcześniej po trzech latach od czasu zbioru. Chociaż zazwyczaj w świecie win bardziej cenione są starsze roczniki, młode wino także posiada niewątpliwe zalety.

Młode wino polecane jest szczególnie tym osobom, które preferują nuty lekkie i świeże, na przykład cytrusowe, a do tego cenią sobie lekko kwaskowy aromat. Młode wina mają zazwyczaj cierpki smak ze względu na wyższą niż w przypadku wina rocznikowego zawartość tanin. Długie dojrzewanie pozwala na wzbogacenie smaku wina o aromaty, które potrzebują czasu, by być odczuwalne przy degustacji.

Jeśli chodzi o kolor wina, młodsze trunki są zdecydowanie jaśniejsze. To właśnie czas pozwala na uzyskanie głębokiego, ciemnego koloru. W przypadku wina białego alkohol może przekształcić się z biegiem lat w kolor przypominający odcienie bursztynu.

Młode wino zawdzięcza swoją popularność francuskiej odmianie, Beaujolais Nouveau. To czerwone wino, które niedawno dopiero co fermentowało. Produkowane jest ze szczepu gamay. Wino to stało się główną gwiazdą Święta Młodego Wina, które we Francji odbywa się już od lat 50. XX wieku. Obchody święta mają miejsce w trzeci czwartek listopada, ale celebruje się je już od środy. Świętowanie trwa nawet kilka dni – podczas wydarzeń związanych ze świętem odbywają się degustacje, restauracje i bary proponują specjalne menu, a po ulicach przechodzi parada, której członkowie wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do szybkiej produkcji tego trunku.