Chcesz się z nami skontaktować?

 

Zapraszamy.

Telefon:      606 916 919
E-mail:      kliknij
a

Aktualności

Nasz wspaniały sommelier Dominik brał udział w drużynowych mistrzostwach świata degustacji w ciemno we Francji. Podzielił się z nami wrażeniami z tej wyjątkowej przygody: Drużynowe mistrzostwa świata degustacji w ciemno prowadzone są przez Revue du Vin de France. Co roku zmienia się miejsce organizacji. Zawsze jednak tłem wydarzenia jest znany region winiarski. Tegoroczna edycja odbyła się w Bordeaux a konkretnie w Chateau Smith Haut Laffite. W tym roku miałem okazję reprezentować Polskę po raz czwarty. 4️ Konkurs zgromadził 18 drużyn, o 9 mniej niż w 2019. Zawody w latach poprzednich polegały na degustacji 12 win. Wskazać należało wiodący szczep winogron, kraj pochodzenia, region, rocznik oraz

Praca w kuchni jest niezwykle ciekawa i inspirująca. Który miłośnik kuchni choć raz nie rozmarzył się o tworzeniu niepowtarzalnych przepisów, kreowaniu kart menu i podróżach. Jednak należy pamiętać, że to bardzo trudny zawód. Często wiąże się z wielogodzinnymi zmianami i dużym stresem. Wymaga również dużej wiedzy, którą stale należy uzupełniać. Doceńmy ich wysiłek, pasję i poświęcenie. W jaki sposób? Nawet najmniejszy gest w postaci podziękowań po posiłku lub podzielenie się pozytywną opinią w internecie, zostanie doceniony przez każdego Szefa Kuchni. Z okazji dzisiejszego wyjątkowego Dnia składamy najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich pracowników gastronomii.

Towarzyszy nam od zarania dziejów, stanowi podstawowy element diety człowieka i znany jest na całym świecie - chleb. W zależności od części świata występuje w różnych odsłonach, jako płaskie placki tortilla, pita czy też wypiekane na ściankach pieca naan. Warto próbować tworzyć wypieki z najróżniejszych mąk i nietypowych dodatków! Przykładem fantastycznego i niebanalnego przepisu jest chleb z palonym sianem Dariusza Kontaka. Znajdziecie go na naszej stronie internetowej w zakładce przepisu!

Pomimo że jajka zazwyczaj kojarzą się z Wielkanocą ich wielki dzień wypada 9 października. Warto je doceniać, chociażby ze względu na pełnowartościowe białko, uniwersalność, stanowi także doskonałe źródło A, D i E! W żadnej kuchni nie może ich zabrać jako bazy do omletów, past, szakszuki, kremów i ciast! Pamiętajmy, żeby eksperymentować w kuchni z jajami od różnych ptaków nie tylko kur. Jaja indycze mają bardziej kremową konsystencję, niektórzy twierdzą, że kacze posiadają bardziej konkretny smak, a przepiórcze swą wielkością i wyglądem doskonale sprawdzają się jako dekoracja. Doceńmy dziś ich wyjątkowość - najlepiej pichcąc z nich wspaniałe dania!