Chcesz się z nami skontaktować?

 

Zapraszamy.

Telefon:      606 916 919
E-mail:      kliknij

Makaroniki na bezie francuskiej Dariusza Kontaka

Słynne makaroniki tym razem w połączeniu z francuską bezą! Przepis Dariusza Kontaka to strzał w dziesiątkę dla fanów słodkości.

Składniki:

  • 110 g białek
  • 130 g drobnego cukru
  • 160 g cukru pudru
  • 140 g mąki migdałowej
  • szczypta soli
  • szczypta kwasku cytrynowego
  • barwnik spożywczy (ja używam barwników Food Colors w proszku, barwnik w żelu lub płynie rozrzedza masę)

Sposób przygotowania

Mielimy cukier puder i mąkę migdałową w blenderze bądź thermomixie. Blendujemy na szybkich obrotach 4-5 sekund, nie dłużej, żeby nie wytrącił się tłuszcz z mąki migdałowej. Następnie przesiewamy powstały mix do miski, ubytek powstały po przesianiu uzupełniamy mąką migdałową.

Umieszczamy białka w misce miksera. Dodajemy sok z cytryny i sól, następnie ubijamy białka na średnich obrotach. Czas trwania: 2 minuty.

Gdy piana w misie jest luźna, zaczynamy dodawać partiami cukier, dzielimy go na 2 części i dodajemy co 2 minuty. Czas ubijania ok. 4 minut.

Po dodaniu całej ilości cukru minimalnie zwiększamy obroty miksera i dodajemy barwnik. Po kolejnych 5-6 minutach wyciągamy rózgę z bezy. Wystające końcówki bezy są sztywne i nie opadają, beza jest błyszcząca.

Do mixu cukru pudru i mąki migdałowej dodajemy ubite białko. Dzielimy je na trzy partie i mieszamy łopatką silikonową.

Kiedy masa będzie swobodnie spadała z łopatki silikonowej, wykonujemy próbę „ósemki”. Podnieś szpatułkę do góry i zakreślaj nią 8. Masa spadając, tworzy nieprzerwane ósemki.

Gotowa masa jest gładka i błyszcząca, ma o wiele mniej pęcherzyków niż na początku. Etap mieszania trwa około 2-3 minuty.

Ciasto podziel na 2 porcje. Pierwszą część przełóż do rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką. Drugą część zabezpiecz folią spożywczą.

Makaroniki możemy szprycować na papier do pieczenia lub na maty silikonowe (mają narysowane koła). Szprycujemy makaroniki ręką ustawioną prostopadle do blaszki. Równomiernie naciskamy na worek. Szprycujemy mniej ciasta niż narysowane kółka. Ciasto jeszcze „rozejdzie się” na macie.

Po wyszprycowaniu wszystkich makaroników uderzamy lekko blaszką o blat, żeby odpowietrzyć makaroniki. Odkładamy makaroniki do wyschnięcia. Potrwa to od 20 do 40 minut. Po tym czasie makaronik powinien być suchy.

Wkładamy makaroniki do piekarnika nagrzanego do 135°C (góra-dół). Pieczemy je od 12 do 15 minut. Czas i temperatura jest ustalana metodą prób i błędów – każdy piekarnik piecze inaczej.

Po upieczeniu makaroniki studzimy i przekładamy ganachem. Zostawiamy je w szczelnym pojemniku na 12 godzin w lodówce.

Możemy je przechowywać ok. 7 dni w lodówce szczelnie zamknięte lub do 2 tygodni zamrożone (oczywiście w szczelnym pojemniku).

Przepis na Ganache czekoladowy

Najlepiej sporządzić go dzień przed robieniem makaroników.

  • 200 g czekolady 58%
  • 200 g śmietany 36%

Śmietanę gotujemy i zalewamy nią czekoladę. Blendujemy masę i odstawiamy ją na 12h przykrytą folią w celu krystalizacji. Po 12h mieszamy Ganache i przekładamy gotowe makaroniki.

Smacznego! 🙂