Sery w kuchni
Większość z nas nie wyobraża sobie kuchni bez sera. Każdy ma ulubiony rodzaj tego nabiału, który króluje w kuchni europejskiej już od wieków. Gatunków sera na świecie jest… ponad 4000! Jednak kilka z nich warto poznać lepiej.
Ser żółty to rodzaj sera twardego. Otrzymywany jest przez obróbkę podpuszczkowego skrzepu mleka. Można podzielić ser żółty na pełnotłusty, tłusty i półtłusty. Posiada wysoką wartość energetyczną, a także jest bogatym źródłem składników mineralnych. Najczęściej wykorzystuje się go do przyrządzania kanapek, sałatek, tostów, zapiekanek czy pizzy.
Mozzarella to biały, niedojrzewający ser miękki. Tradycyjnie wytwarzany z mleka bawołów, dziś robiony jest z mleka krowiego. Swoją błyszczącą powierzchnię i elastyczność zawdzięcza działaniu kwasu mlekowego. Mozzarella świetnie smakuje podana z pomidorami i bazylią, stanowiąc przyjemną, letnią przystawkę.
Parmezan jest serem twardym typu podpuszczkowego, który robiony jest z krowiego mleka i przechodzi proces leżakowania w solance. Jest jednym z najtwardszych serów żółtych. Mówi się o nim, że jest najlepszym przyjacielem makaronu – stanowi sposób przyprawiania dań z pastą w roli głównej.
Mascarpone to kremowy ser twarogowy, który wytwarzany jest ze śmietanki mleka krowiego. Ma delikatny, subtelny i przede wszystkim słodki smak. Jego konsystencja przypomina śmietanę. Króluje wśród deserów, z których najpopularniejszym jest tiramisu.
Ricotta jest miękkim serem wytwarzanym z serwatki po serach podpuszczkowych. Jego konsystencja jest delikatna, a smak słodkawy. Dobrze sprawdza się w roli dodatku zarówno do potraw słonych, jak i deserowych. Ricotta znana jest ze swojego fenomenalnego połączenia ze szpinakiem, ale również nadaje charakteru sernikom czy plackom.
Który z nich króluje w Waszej kuchni? 😉