Muzyka a jedzenie. Jaki mają związek?
Z okazji kolacji degustacyjnej, która odbędzie się 23 września w Restauracji Sublima, przypominamy o tym, jaki związek z jedzeniem ma… muzyka! Jesiennej kolacji towarzyszyć będzie koncert Limboskiego, niezwykle utalentowanego muzyka.
Jak się okazuje, muzyka w restauracji może znacząco wpływać na wybór posiłku. Badania, które zostały przeprowadzone przez Crossmodal Research Laboratory na Uniwersytecie Oksfordzkim, dostarczają kilku ciekawych wniosków. Po pierwsze, głośna muzyka w szybkim tempie sprawia, że goście w restauracji spożywają swoje posiłki znacznie szybciej. Na ogół nie są jednak zadowoleni z wizyty.
To prowadzi do kolejnego wniosku – muzyka, która jest łagodna, wolna i cichsza, wpływa pozytywnie na satysfakcję gości z pobytu w restauracji. Za sprawą relaksującej atmosfery jesteśmy skłonni bardziej cieszyć się z jedzenia, a także… zamawiać więcej!
Niektórzy naukowcy zakładają nawet, że muzyka może wpływać na percepcję smaku. Określone dźwięku mogą spowodować, że odbierzemy daną potrawę zupełnie inaczej. Zjawisko to ma być częstsze w przypadku degustacji win.
Restauracje, decydując się na wybór muzyki, która będzie towarzyszyła gościom, muszą wziąć pod uwagę profil swoich klientów. Jeśli najczęściej odwiedzającymi osobami są młodzi ludzie, muzyka powinna być nieco bardziej dynamiczna. Z kolei dojrzalsi goście lepiej reagują na muzykę, która jest wolniejsza i nie gra pierwszoplanowej roli, a jedynie słychać ją w tle.
Wybór muzyki klasycznej powoduje, że goście oceniają restaurację jako bardziej wykwintną. Popowe dźwięki, które możemy usłyszeć w radiu, nasuwają skojarzenia z tańszymi opcjami jedzeniowymi i fast foodem.
Muzyka jest jednym z elementów, które mogą znacząco wpłynąć na poziom satysfakcji gości. Podobnie jak zapach czy wystrój restauracji, powinna pasować do całego otoczenia i proponowanych posiłków.