Sernik w wielu odsłonach
Słodki, kremowy i lekki – ulubiony deser milionów ludzi na całym świecie!
Mowa o serniku, którego międzynarodowe święto przypada na 30 lipca. Historia tego deseru sięga tysięcy lat wstecz, ponieważ istnieją zapiski o cieście podobnym do dzisiejszego sernika z czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Ciasto to było popularne również w średniowieczu, ponieważ przygotowanie go było niezwykle proste – ówczesne przepisy zawierały w sobie jedynie ser, jajka i miód.
Wraz z rozwojem cukiernictwa, serniki zaczęto urozmaicać, eksperymentując z klasycznym smakiem. Dodawano owoce, kakao czy bakalie, a w późniejszym okresie również bitą śmietanę, która sprawiała, że masa serowa zyskiwała na puszystości.
Chociaż już tradycyjny, polski sernik to prawdziwa uczta smaku, warto wiedzieć więcej na temat różnych sernikowych wariacji.
Sernik japoński – charakteryzuje się tym, że przygotowywany jest w kąpieli wodnej. Najważniejszymi składnikami są serek mascarpone lub ricotta, jajka, mąka ziemniaczana i maślanka. Sernik japoński jest niezwykle aksamitny i lekki.
Sernik nowojorski – wyróżnia się przez swój spód – najczęściej zrobiony z pokruszonych ciastek lub herbatników. Często można go spotkać w towarzystwie sosu karmelowego lub czekoladowego.
Sernik na zimno – to sernik, który nie wymaga pieczenia. Robiony jest z serka mascarpone lub twarogu, żelatyny, bitej śmietany i jogurtu. Najlepiej smakuje maksymalnie schłodzony.
Sernik baskijski – to sernik o kremowej konsystencji, który podawany jest bez spodu. Można go rozpoznać po mocno przypieczonej skórce na górze ciasta.
Który jest Waszym ulubionym? 😉