Chcesz się z nami skontaktować?

 

Zapraszamy.

Telefon:      606 916 919
E-mail:      kliknij

Potrawy wielkanocne

Śniadanie wielkanocne to jeden z ważniejszych punktów całej Wielkanocy. Oprócz tradycyjnej święconki, na talerzach domowników powinny pojawić się pozostałe symboliczne produkty i potrawy.

Jajka, które są nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych, stanowią symbol zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia. Symboliczne znaczenie przypisuje się także innym produktom: twaróg ma wskazywać na przymierze człowieka z naturą, mięso ma zapewniać dostatek, a sól oczyszczenie.

Źródłem tradycji spożywania obfitego śniadania jest świętowanie Zmartwychwstania. W poranek apostołowie dowiedzieli się o zmartwychwstaniu Jezusa i świętowali to wydarzenie pierwszym posiłkiem – śniadaniem. Ten symboliczny gest kończy post i stanowi znak odrodzenia.

Klasyczne wielkanocne śniadanie składa się z potraw takich jak żurek z białą kiełbasą, jaj przygotowanych na rozmaite sposoby (faszerowanych, w skorupce, w sosie chrzanowym), białej kiełbasy czy pasztetów. Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć również wędlin i ukochanej przez wszystkich sałatki jarzynowej.

Chociaż te tradycyjne potrawy brzmią niezwykle smakowicie co roku, warto pokusić się o małą improwizację i poszaleć przy przepisach. Zamiast klasycznego żurku zaproponuj swoim gościom inną zupę – na przykład doskonały krem z groszku lub nawet zupę z rzeżuchy. Oprócz bezpiecznej opcji, jaką są faszerowane jajka, zaproponuj je w odsłonie muffinowej – kolorowe, wiosenne i warzywne muffiny to przepis na udany poranek świąteczny. Jajka zwykle faszerowane są pieczarkami. Warto jednak wyjść poza tę klasykę i zdecydować się na farsz z suszonych pomidorów i fety, cukinii i żółtego sera, guacamole, kozim serem, krewetkami czy nawet… mięsem kraba!