Chcesz się z nami skontaktować?

 

Zapraszamy.

Telefon:      606 916 919
E-mail:      kliknij

Włoski symbol – makaron

W tym tygodniu świętujemy Światowy Dzień Makaronu! Z tej okazji przybliżymy nieco historię tego wyjątkowego składnika tak wielu dań.

Makaron wytwarzany jest na bazie mąki, wody i niekiedy jaj. Powstałe ciasto, które ugniata się z dużą siłą, następnie podlega formowaniu – można wybrać metodę tłoczenia pod ciśnieniem, krajania lub wyciskania. Najbardziej popularnym kształtem makaronu są wstążki, rurki, nitki i świderki.

Makaron zazwyczaj gotuje się od kilku do kilkunastu minut, a najbardziej pożądanym efektem jest al dente – makaron musi być sprężysty i stawiać delikatny opór przy gryzieniu.

Chociaż makaron z pewnością kojarzy się z kuchnią włoską, najstarsze ślady tego produktu znaleziono w Chinach. Makaron trafił do Włoch najprawdopodobniej w XIII wieku, za sprawą podróżnika Marco Polo, który miał przywieźć go właśnie z Chin. Włosi twierdzą jednak, że już w starożytności na terenie Rzymu jedzono wysuszone na słońcu placki z mąki, które miałaby być dalekim przodkiem makaronu.

W Polsce najbardziej popularnym włoskim makaronem jest spaghetti. Długie, okrągłe nitki najczęściej zestawiane są z sosem bolońskim. Warty uwagi jest również makaron tagliatelle o kształcie długich, szerokich wstążek formowanych w zwinięte kłębki.

A Wy? Który rodzaj makaronu uwielbiacie najbardziej?