Chcesz się z nami skontaktować?

 

Zapraszamy.

Telefon:      606 916 919
E-mail:      kliknij

Świąteczne i wigilijne potrawy z różnych zakątków świata.

Czy wasze kolacje wigilijne były udane? 12 potraw polskich potraw wigilijnych to temat rzeka. Każdy je zna, nie każdy je lubi. Jednak czy znacie specjały z innych zakątków świata? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych przykładów.
 

Wielka Brytania:


W czasie świąt nie obowiązuje post. Podaje się indyka z jadalnymi, mielonymi kasztanami pieczonymi ziemniakami, brukselką, pieczoną pietruszką ze skórką pomarańczową lub szałwiowo-cebulowym farszem.

 

Ukraina:

 

U naszych wschodnich sąsiadów jest dość podobnie, tak jak w niektórych regionach Polski podaje się kutię, a barszcz zamiast uszek ma… Fasolę, która również może występować w pierogach!

 

Japonia:

 

Większość mieszkańców obchodzi Boże Narodzenie. W Wigilię najczęściej wychodzi się do ekskluzywnych restauracji, a 25 grudnia najczęściej je się pieczonego kurczaka.

 

Jamajka:

 

Na Jamajce w święta króluje pieczona koza, podawana w mieszance charakterystycznych dla tego regionu przypraw.

 

Norwegia:

 

Choć Norwegia kojarzy się wszystkim z rybami, to w święta najchętniej jedzone są żeberka. Tradycyjną poytawą jest również lutefisk, czyli suszona ryba ( najczęściej dorsz) marynowana przez kilka dni w silnie żrącym łogu, a następnie galaretowatą już rybę obmywa się i smaży.  W niektórych regionach, co ciekawe spożywa się całą głowę owcy!

 

Portugalia:

 

Często na portugalskim stole w święta można spotkać Rabanadas, podobne do tostów francuskich, słodkie grzanki, posypane cukrem i cynamonem!

 

Łotwa:

 

Na Łotwie zaskakującą potrawą na świątecznym stole jest kukis, czyli gotowana z jęczmieniem głowa prosiaka!

 

Rosja:

 

W Rosji za to można skosztować sałatki, która składa się z gotowanych ziemniaków, ogórków kiszonych, groszku, jajek, marchwi i gotowanego mięsa wołowego, a całość zostaje doprawiona majonezem!

 

Węgry:

 

Z kolei na Węgrzech święta nie istnieją bez zupy rybnej, którą przygotowuje się z mieszanych gatunków ryb (w tym karpia!) oraz warzyw – cebuli, pomidora oraz ostrej papryki. Na szczęście, dla najmłodszych smakoszy istnieje łagodniejsza wersja zupy.

 

Australia:

 

Z racji tego, że święta w Australii przypadają na środek lata, świąteczne potrawy drastycznie różnią się od tych, które my znamy. Najczęściej jada się tam sałatki z owocami morza, pieczonego indyka na zimno i tort Pawlowa.

.