Dieta wegetariańska — wymysł współczesnych czasów?
Dieta wegetariańska dziś cieszy się coraz większą popularnością. W dyskusji na jej temat pojawiają się zarówno głosy aprobujące ten styl życia i żywienia, jak i głosy negatywne, sugerujące, że rezygnacja z mięsa to niepotrzebna moda dzisiejszych czasów.
Warto jednak pamiętać, że wegetarianizm liczy sobie… setki, a nawet tysiące lat! Jedne z pierwszych zachowanych śladów praktyk wegetariańskich datuje się na II w. p.n.e. W Indiach dieta roślinna miała podstawy religijne. Przedstawiciele jainizmu, wedyzmu i buddyzmu żyli zgodnie z zasadą o niekrzywdzeniu zwierząt. Podobne reguły funkcjonowały w rozwiniętym w późniejszych stuleciach hinduizmie.
Wegetarianizm znalazł swoich miłośników również w starożytnej Grecji. Co ciekawe, o ludach niejedzących mięsa pisał już Homer. W „Odysei” wielki poeta przedstawił Lotofagów, którzy żywili się jedynie kwiatami i owocami lotosu.
Wraz z końcem starożytności i początkiem czasów nowożytnych, wegetarianizm zanikł. Oprócz pojedynczych przykładów brakuje dowodów na to, że jedzenie mięsa nie było wówczas pożądane. Najsłynniejszym przedstawicielem późniejszego okresu, który odmawiał sobie mięsa, był słynny Leonardo da Vinci.
Wegetarianizm powraca w szerszym zakresie dopiero w XVIII wieku. Na początku XIX wieku w Anglii założono nawet pierwsze stowarzyszenie zrzeszające osoby opowiadające się za wykluczeniem mięsa z diety. W tym samym wieku powołano stowarzyszenie „Vegetarian Society”, które istnieje do dziś!
Gdzie na wegetariańskiej mapie świata znajduje się Polska? W 1888 roku powstała jedna z pierwszych publikacji na temat roślinnej diety w Polsce. Nosiła ona nazwę „Jarstwo i wełniarstwo w dziejach dawnej Słowiańszczyzny”, a jej autorem był Konstanty Moes-Oskragiełła. Niedługo później, niespełna 50 lat po tej publikacji, w Polsce ukazało się czasopismo „Jarskie Życie”, propagujące etyczny stosunek do zwierząt. Wegetarianizm z oczywistych powodów odrodził się na polskich ziemiach dopiero w latach 90. XX wieku.
Nie ma wątpliwości, że ruch wegetariański rośnie w siłę i przyciąga coraz więcej osób. Dowody naukowe wskazują, że dieta ta jest zdrowa i korzystna dla człowieka, a przy odpowiedniej suplementacji i dbaniu o przyjmowanie odpowiedniej porcji witamin i minerałów, może okazać się zdrowsza niż dieta zawierająca mięso.