Chcesz się z nami skontaktować?

 

Zapraszamy.

Telefon:      606 916 919
E-mail:      kliknij

Ramen – jedna z najpopularniejszych potraw kuchni japońskiej

Zupa ramen jest jedną z najpopularniejszych potraw kuchni japońskiej, choć mało kto wie, że jest pochodzenia chińskiego.
W języku japońskim słowo ramen jest odpowiednikiem chińskiego słowa la mian, czyli pewnego rodzaju makaronu pszennego. Jako danie, bulion z makaronem i innymi dodatkami, przywędrował do Kraju Kwitnącej Wiśni z Chin już na początku XX wieku. Wtedy natomiast podstawę diety Japończyków wciąż stanowił ryż.

Ramen zyskał swoją popularność dopiero po II Wojnie Światowej, kiedy z powodu ubogich zbiorów ryżu w Japonii nastała klęska głodu.
Na przestrzeni lat Japonia wynalazła kilka nowych rodzajów ramenu, a jedyną istotną różnicą są ich buliony – od shio (sól) do tonkotsu ( bulion wieprzowy). Makaron jest jednak zawsze zrobiony z kansui – lokalnego rodzaju wody alkalicznej, będącej sekretem jego jędrnej konsystencji i żółtego zabarwienia.

Kultura japońska jest wielka w swoim minimalizmie, stąd Japończycy tak łatwo zaadoptowali to proste, a zarazem bogate w smaku danie.

Ważnym aspektem japońskich restauracji specjalizujących się w ramenie jest to, że obsługują głównie osoby jedzące solo i małe grupy.
Pracownicy w Japonii wysoko cenią sobie pracę, więc zwykle nie mają czasu, aby usiąść i zjeść posiłek z przyjaciółmi, stąd też restauracje są projektowane z myślą o intymności i ukojeniu nerwów w trakcie zabieganego dnia. Zwykle mają też prywatne kabiny i przegrody między jedzącymi, aby można było w spokoju cieszyć się tą pyszną potrawą.

Z racji tego, że na ramen składają się raczej składniki, które nie występują w Polsce na porządku dziennym, mogą dla wielu osób brzmieć dość niezrozumiale. Warto więc wyjaśnić pochodzenie najpopularniejszych elementów tej potrawy:
Miso – gęsta pasta ze sfermentowanej soi, często z dodatkiem ryżu, jęczmienia, soli oraz drożdży.
Wakame – algi z gatunku brunatnic, w kuchni japońskiej wykorzystywane jako warzywo.
Chāshū – plastry pieczonej lub duszonej wołowiny.
Nori – jadalne wodorosty.
Negi – inaczej czosnek dęty lub cebula siedmiolatka.
Kamaboko – gęsta pasta rybna podawana w plasterkach.
Moyashi – surowe lub gotowane kiełki fasoli.
Shinachiku – pędy bambusa.

Można powiedzieć, że ramen jest czymś w rodzaju esencjonalnego rosołu, któremu słusznie przypisuje się wartości zdrowotne, takie jak wspomaganie odporności, wzmacnianie stawów i kości, łagodzenie problemów żołądkowych oraz zapalenia górnych dróg oddechowych.

Brzmi jak idealne danie na jesienne i zimowe chłody. 😊