Chcesz się z nami skontaktować?

 

Zapraszamy.

Telefon:      606 916 919
E-mail:      kliknij

Symbolika dwunastu potraw wigilijnych

Przed nami czas pełen ciepła, radości i małych cudów! Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą niezwykłą magię, która sprawia, że świat staje się miejscem pełnym dobroci i piękna. Wśród wielu tradycji bożonarodzeniowych na pierwszy plan wysuwa się ta związana z pysznym jedzeniem.

Kolacja wigilijna, która tradycyjnie składa się z dwunastu potraw, ma znaczenie nie tylko kulinarne, ale również symboliczne. Każde danie stanowi osobny element, który niesie za sobą ważne znaczenie. Dwanaście dań początkowo związane było symbolicznie z liczbą miesięcy w roku. W niektórych domach wierzono również, że taka ilość potraw zapewni dostatek rodzinie w nowym roku. Tradycje te związały się później z symboliką chrześcijańską – dwunastoma apostołami.

Większość potraw podawanych podczas Wigilii związana jest z symbolami urodzaju, pomyślności, bogactwa i obfitości. By doświadczyć pomyślności w nowym roku, należy spożyć więc dwanaście potraw, wśród których powinny znaleźć się między innymi:

Ryba – to jeden z najważniejszych symboli w kulturze chrześcijańskiej. Symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa. Jej obecność podczas kolacji wigilijnej zwiastuje pomyślność i długowieczność.

Barszcz czerwony – niegdyś wierzono, że osoba spożywająca buraki dożyje sędziwego wieku i będzie posiadać wyjątkową urodę.

Pierogi z kapustą i grzybami – symbolizują dostatek i zwiastują dużo siły w nowym roku.

Groch – jest symbolem płodności oraz urodzaju.

Mak – potrawy z makiem symbolizują bogactwo i szczęście w domu.

Opłatek – w niektórych domach opłatek wliczany jest do dwanastu potraw. Symbolizuje jedność rodziny, miłość i pojednanie. Gest dzielenia się opłatkiem oznacza przebaczenie i chęć wejścia w nowy rok z pozytywnymi emocjami.

Magia świąt nie tkwi jedynie w ozdobach i prezentach. Kryją się za nią ważne symbole, o które dbamy, przygotowując tradycyjne dania. Podczas świąt posiłki nabierają niezwykłego znaczenia – są odbiciem tradycji, historii, wierzeń oraz wdzięczności za mijający rok.