Chcesz się z nami skontaktować?

 

Zapraszamy.

Telefon:      606 916 919
E-mail:      kliknij

Sezonowo w listopadzie

Ze świeżymi owocami i warzywami zazwyczaj kojarzy nam się wiosna, jednak jesień również skrywa wiele doskonałych sezonowych produktów. Warto sięgać po nie, nie tylko ze względu na niską cenę i dostępność, ale również wartości odżywcze, których potrzebujemy w okresie osłabionej odporności.

Dynia – w zależności od gatunku, różnią się smakiem i wielkością. Na ogół to bardzo wszechstronne warzywo, z którego można przygotować zupy, przetwory, ciasta, czy też placki. Sprawdza się w daniach na słodko, jak i wytrawnych. Jest dość niskokaloryczna, a dodatkowo bogata m.in. w cynk. Swój renesans przeżywają patisony, które wiele osób chętnie kisi w słoikach.

Rzepa – niesłusznie niedoceniana posiada wiele cennych minerałów takich jak wapń, magnez i potas. Warty uwagi jest również błonnik, którego w rzepie nie brakuje. Jej charakterystyczny ostry smak można wykorzystać w chłodnikach, zupach czy też podawać ją jako dodatek do dań.

Burak – jesienią nie trudno o infekcję. Te same związki, które odpowiadają za intensywny bordowy kolor buraka, posiadają liczne lecznicze właściwości. Burak pozostawia duże pole do popisu. Wiele tradycyjnych potraw na nim bazuje takich jak barszcz, surówki, pieczenie, chłodniki, a także dosyć świeże w naszej kuchni carpaccio, kotlety z buraka czy też smoothie.

Żurawina – pyszna i zdrowa doskonale sprawdzi się we wszelkiego rodzaju przetworach takich jak kompoty, konfitury i dżemy. Jej smak tworzy wyjątkowe połączenia z mięsem oraz serami, dlatego często spotykamy ją jako nadzienie lub dodatek do pasztetów, oscypków, camemberta czy też kaczki.

Topinambur – jego jadalne bulwy są ciekawą alternatywą dla bardziej powszechnych ziemniaków. Nadają się do przygotowania puree, zup, jako dodatki do mięs, ale również samodzielne dania.

Orzechy laskowe i włoskie – warto zrobić ich zapas w szczycie sezonu. Jeżeli zbieramy je samodzielnie, pamiętajmy, aby odpowiednio je wysuszyć. Mogą posłużyć jako dodatki do deserów, sałatek, przekąski lub składniki past. Zawierają cenne kwasy tłuszczowe Omega-3, dzięki czemu z powodzeniem mogą uzupełniać cenne wartości odżywcze w dietach wegańskich i wegetariańskich.