Co powinieneś wiedzieć o tatarze?
Klasyczny tatar znany na każdym kontynencie świata to legendarne danie z surowej wołowiny z cebulą, piklami i kaparami, doprawione musztardą i sosem Worcestershire, a często podawane z surowym żółtkiem, a nawet z rozdrobioną sardynką. Szefowie kuchni na całym świecie używają setki różnych dodatków według swojego gustu, nieraz dość nietypowych, np. koniak, sos tabasco, płatki suszonych ryb itp.
Pochodzenie tatara nie jest do końca jasne, zasadniczo istnieją trzy teorie w tej kwestii.
Pierwsza hipoteza głosi, że jest to danie pochodzące z Azji Środkowej i ma swoje początki w średniowieczu, kiedy to plemię Tatarów umieszczało mięso między siodłem a grzbietem konia, aby zmiękło podczas jazdy, a następnie szatkowali je nożem.
Tę historię spopularyzował Jean de Joinville w XIII wieku, chociaż sam nigdy nie spotkał się z Mongołami i wykorzystał tę historię jako sposób na pokazanie, że Tatarzy byli niecywilizowani.
Druga teoria mówi, że tatar pochodzi z Polinezji Francuskiej, gdzie powszechne jest spożywanie surowego mięsa i koncepcja ta została spopularyzowana we francuskich hotelach na początku XX wieku, kiedy to prestiżowy szef kuchni Auguste Escoffier wprowadził je na paryskie salony.
Jeszcze inni mówią, że zawdzięcza swoją popularność, a może nawet i pochodzenie, Shigefumi Tachibe – urodzonemu w Japonii, wykształconemu we Francji kucharzowi, który stworzył to danie pod presją okoliczności.
Mimo, że tatar występuje głównie jako danie z surowej wołowiny, w restauracjach na całym świecie można spotkać tatara z wielu odmian surowych i wędzonych ryb oraz owoców morza. Najbardziej popularne odmiany to tatar z łososia i tuńczyka, które bardzo często podaje się z dodatkiem egzotycznych owoców np. mango lub papai.
Ludzie, którzy przestrzegają diety raw food wierzą, że spożywanie surowej żywności może przyczynić się do poprawy ich zdrowia, samopoczucia oraz zmniejszyć ryzyko chorób.
Także, jedzcie tatara na zdrowie!