Chcesz się z nami skontaktować?

 

Zapraszamy.

Telefon:      606 916 919
E-mail:      kliknij

Czego nie wiesz o tatarze?

Tatar jest jednym z must-have sekcji przystawkowej każdej restauracji. Zapewne pierwsze skojarzenie z pochodzeniem tej potrawy kieruje nas w stronę tatarów. Potrawa miała powstać poprzez zwyczaj przewożenia przez nich surowej koniny pod siodłami swoich wierzchowców w celu jej „rozbicia”. Jednak często badacze historii obalają tę tezę, gdyż tak przechowywane po wielogodzinnej jeździe nie nadawałoby się do spożycia. Prawdopodobnie mięso służyło do ochrony zwierzęcia przed otarciami od siodła. Jako że tatarzy byli utożsamiani z ludźmi dzikimi i nie cieszyli się swego czasu dobrą opinią, mało prawdopodobnym byłoby wpłynięcie przez nich na gusta europejskiej szlachty. Do Polski sposób podawania i przyprawiania siekanego, surowego mięsa prawdopodobnie mógł zostać spopularyzowany przez francuskie salony.

Chociaż klasycznie podstawą tego dania będzie polędwica wołowa, obecnie możemy spotkać się z pełną rangą różnych tatarów. Przykładem może być serwowany przez Andrzeja Jakomulskiego w Restauracji Sublima z makreli lub jelenia. Na naszym blogu dzieliliśmy się również przepisem Karola Studzińskiego na tatar, którego bazą jest burak. Równie chętnie wykorzystywane są w tym celu ryby takie jak łosoś lub śledź oraz inne warzywa np. suszone pomidory.

Tatary niezależnie czy z czerwonego mięsa, z warzyw, z ryb, oprócz smaku muszą świetnie się prezentować. Swego czasu serwowano osobno bazę i dodatki, aby pozwolić na indywidualne przygotowanie go na własnym talerzu przez gości. Jednak wielu szefów kuchni odchodzi od tego zwyczaju i serwuje je jako danie kompletne, co przy odrobinie technicznych umiejętności pozwala na atrakcyjne ułożenie całości.

Aby podkreślić smak tej przystawki i zaostrzyć apetyt na kolejne danie ważnym jest dobór wina. Zarówno przy czerwonym mięsie, jak i rybach sprawdzi się Riesling lub Solaris. Smacznego!