Chcesz się z nami skontaktować?

 

Zapraszamy.

Telefon:      606 916 919
E-mail:      kliknij

Słodkie Święta!

Boże Narodzenie w Polsce obfituje w wiele tradycji, które są pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Główne potrawy to ryby – najprawdopodobniej karp, śledź w śmietanie lub oleju, barszcz czerwony z grzybami i uszkami, makaron z masą makową czy kutia – pszenny budyń z makiem, miodem i orzechami.

Choć składniki używane do przyrządzania potraw wigilijnych są w całym kraju podobne, efekt pozwala wyróżnić poszczególne regiony Polski. Skupmy się na słodkich wypiekach serwowanych w różnych częściach Polski. Niemal każdy polski region słynie z potrawy z maku: kluski, łamańce, kutia, bułki, ciasta i strucle z nadzieniem makowym.

Na Mazowszu wśród słodyczy dominują domowe ciasta, do najpopularniejszych należy sernik warszawski, makowiec i pierniki.

Na Śląsku w pobliżu granicy z Czechami przysmakiem jest moczka – wigilijna zupa piernikowa, której korzenie sięgają XIX wieku. Jest niewiarygodnie dobra.
Składniki to: pierniki, suszone owoce, orzechy, różne przyprawy, gorzka czekolada i… karmelowe lub zwykłe piwo.

Na Górnym Śląsku prawdziwym przysmakiem są śliszki – słodkie knedle nadziewane twarogiem i posypane cynamonem – potrawa regionalna wpisana na listę produktów tradycyjnych. Dużą popularnością cieszą się również bułki drożdżowe z nadzieniem makowym.

Domowe świąteczne wypieki to baba drożdżowa z orzechami i rodzynkami oraz śląski kołocz – Schlesischer Streuselkuchen, symbol obfitości. Znany w krajach anglojęzycznych jako kruszonka, kołocz jest wytwarzany z ciasta drożdżowego pokrytego słodką kruszonką.

Najpopularniejszym daniem wigilijnym na Podlasiu w północno-wschodniej Polsce jest kutia – odświętna potrawa zbożowa ze słodkim sosem, przygotowywana z maku, pszenicy, orzechów i miodu.

Specjalnością północnej Polski jest również ciasto z miodem, startą słodką marchewką, orzechami i suszonymi owocami. Bożonarodzeniowe ciasta z Pomorza w północno-środkowej Polsce słyną z dodatku konfitury różanej – słodkiej kwiatowej przyprawy, która dodaje odrobiny delikatności i wykwintności.

Region małopolski w południowo-wschodniej Polsce słynie ze średniowiecznych zabytków, drewnianych kościołów i pięknego górskiego krajobrazu. Z żydowskiej historii regionu wywodzi się lokalna tradycja podawania karpia z lekko słodką chałką, rodzynkami, migdałami i cebulą. Szczególne znaczenie ma pleciony bochenek jajecznego, błyszczącego, lekko słodkiego chleba zwanego chałką, gdyż znany jest jako chleb ceremonialny.
Ciasto makowe jest również bardzo popularne w tym regionie na Boże Narodzenie, chociaż preferuje się tradycyjne ciasto drożdżowe przekładane dżemem i masą orzechową.

Każdy wie, jak wygląda piernik, ale jeśli chcesz spróbować go w cudownie prawdziwej, aromatycznej wersji, zrób to na Podkarpaciu, pięknie ośnieżonym regionie górskim na wschodzie Polski. Nie zabraknie również konfitury różanej i sosu korzennego, dwóch bardzo mocnych odniesień do regionalnych połączeń smakowych.

Jeszcze jeden „obowiązkowy” deser z tego regionu – strudel. To nie tylko kwestia cienkiego ciasta, ale także odmiany krojonych jabłek – Szara Reneta, które są doskonale wypieczone, ale zachowują swoją strukturę. W środku są też rodzynki i migdały. Ten strudel to prawdziwa gwiazda wśród strucli!