Chcesz się z nami skontaktować?

 

Zapraszamy.

Telefon:      606 916 919
E-mail:      kliknij

Jak nakryć do stołu zgodnie z zasadami savoir-vivre?

Znajomość zasad nakrycia stołu to przydatna umiejętność, zarówno w sytuacji, w której organizujemy przyjęcie, jak i wówczas, gdy sami jesteśmy gośćmi.

Przedstawiamy mały przewodnik:

SZKŁO
Przygotowanie zaczyna się od szklanki z wodą, którą umieszcza się nad nożem stołowym każdego gościa. Pozostałe szklanki są następnie układane wokół tego naczynia. Kieliszek do szampana może znajdować się między szklanką wody a kieliszkami do wina.

Jak rozróżnić kieliszki do wina?
Kieliszek do czerwonego wina ma szerszą kulę i można go trzymać w dłoni. Natomiast kieliszek do wina białego to ten z dłuższą nóżką i cylindryczną kulą. Należy go trzymać wyłącznie za nóżkę.
Kieliszek do sherry jest mniejszy od pozostałych, powinien znajdować się po ich prawej stronie.

SZTUĆCE
Wszystkie naczynia powinny być ustawione w odległości 2,5 cm od krawędzi stołu. Widelce powinny być wyrównane na dole, a oddzielać je powinien co najmniej 1 cm.

Widelec do sałatki należy umieścić 2 cm od talerza po lewej stronie. Obok niego powinien znaleźć się widelec obiadowy i do ryb.

Ostrza noży należy zawsze umieszczać krawędziami tnącymi w kierunku talerza. Nóż obiadowy powinien znajdować się 2 cm od talerza po prawej stronie, a obok niego powinny leżeć: nóż do ryb oraz do masła.

Łyżka do zupy i/lub łyżka do owoców powinna znajdować się po prawej stronie, obok noży.

Widelec i łyżkę deserową można umieścić poziomo nad talerzem obiadowym, a jeśli brakuje miejsca, można je dostarczyć podczas serwowania deseru.

Najbardziej formalna zastawa stołowa jest zwykle wykończona metalicznymi kolorami – złotym, srebrnym lub brązowym – ponieważ tworzą one elegancką i klasyczną atmosferę. Obrus powinien być oczywiście wyprasowany. Serwetkę umieszcza się w miejscu na talerz lub na lewo od sztućców albo pod nimi, jeśli jest mało miejsca.

Pamiętajmy jednak, że atmosfera i dobra zabawa są najważniejsze podczas każdego spotkania! 🙂