Jak zostać szefem kuchni?
Z okazji Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni, który przypada na 20 października, przybliżamy szczegóły kariery wirtuozów smaku!
Szef kuchni to stanowisko, na którym trzeba wykazywać się nie tylko niezwykłym talentem kulinarnym, ale również doskonałą organizacją i odpowiedzialnością. Do zadań szefa należy zarządzanie personelem, układanie menu w restauracji, organizacja zaopatrzenia oraz współpraca z innymi.
Kwalifikacje zawodowe, jakimi powinien wyróżniać się kandydat na to stanowisko, to ukończenie szkoły branżowej lub technikum gastronomicznego. Jednak nie jest to niezbędne – wielu znakomitych szefów kuchni ukończyło rozmaite kursy, które dały im przydatne w pracy narzędzia i umiejętności. Ważne jest również zaangażowanie – aktywne uczestnictwo w konkursach, organizacja kolacji degustacyjnych czy praca przy festiwalach kulinarnych.
Zawód szefa kuchni to przyszłościowa profesja – szefowie potrzebni są już bowiem nie tylko w restauracjach, ale również w barach, gospodach, na stołówkach czy w agroturystykach.
Jakimi cechami powinien wyróżniać się kandydat na to stanowisko? Przede wszystkim talentem kulinarnym i umiejętnością łączenia smaków. Do tego przydatny będzie zmysł estetyczny oraz umiejętność skupiania się na najmniejszych szczegółach. Szef kuchni to także osoba, która zjednuje cały zespół, dlatego umiejętności takie jak zdolność do pracy w grupie i pod wpływem stresu będą w tym zawodzie kluczowe.
Mamy nadzieję, że zachęciliśmy kogoś do podjęcia tej ścieżki kariery. Jest pełna przygód i wyzwań, a przede wszystkim… satysfakcji!