Król ciast – sernik od kuchni
Pierwsze wzmianki o serniku pochodzą z czasów starożytnych. Był rarytasem, którym częstowano olimpijskich atletów. Jego obecność na polskich stołach zawdzięczamy najprawdopodobniej Janowi III Sobieskiemu. Dziś ten deser jest uwielbiany na całym świecie, a 30 lipca ogłoszono nawet Dniem Sernika!
Przepisów na „ten perfekcyjny” nie brakuje. Są wersje pieczone i gotowane, na ciepło i zimno, ze spodem lub bez… Weganie pokusili się nawet o stworzenie opcji z orzechów nerkowca czy kaszy jaglanej. Również Szefowie Zachodniego Wybrzeża podzielili się swoimi recepturami — linki znajdziecie na dole tego wpisu!
Parafrazując popularne powiedzenie, można by rzec, że właściwie co kraj to przepis. Amerykanie lubują się w serniku zwanym nowojorskim, którego podstawą jest serek śmietankowy typu Philadelphia. Po upieczeniu w kąpieli wodnej jest wilgotny, lekko mazisty, równy, a jego konsystencja zachwyca gładkością.
Sernik japoński z kolei mocno odbiega od tych, które goszczą na stołach polskich domów. To raczej puszysta, sufletowa pianka. Nie będzie przesadą, jeśli określi się go mianem biszkoptu wśród serników. Włosi przyrządzają serniki z mascarpone i ricotty, Grecy z sera owczego, a w Niemczech deser ten bazuje na kwaśnej śmietanie.
Odpowiedź na pytanie jak świętować dzień sernika wydaje się oczywista. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry zmielony twaróg, pozostałe niezbędne składniki i upiec swój własny! Może zainspirujecie się sernikami Szefów Zachodniego Wybrzeża?
Sernik z morwą i piernikowym spodem:
http://szefowiewybrzezazachodniego.pl/sernik-z-morwa-i-piernikowym-spodem/
Sernik z orzechowym biszkoptem według Dariusza Kontaka:
http://szefowiewybrzezazachodniego.pl/sernik-z-orzechowym-biszkoptem/