Przygotowania do Wielkanocy
Podczas uroczystego śniadania są takie potrawy, bez których nie wyobrażamy sobie świąt. Wybierając składniki, z których je przygotujemy, warto decydować się na te, których jakości, a co za tym idzie — smaku – jesteśmy pewni. Taką pewność dają nam produkty pochodzące z lokalnych źródeł, zwłaszcza te wytwarzane w niewielkich zakładach.
Czym byłyby święta bez sałatki jarzynowej? Pokrojone w kostkę gotowane warzywa, ulubiony majonez… I oczywiście ulubione ogórki! Ogórki kołobrzeskie prosto z tamtejszej solanki w serwowanych przez siebie daniach wykorzystuje m.in. restauracja Sublima. Wpisane zostały na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. Słyną z doskonałego smaku i zapachu, który zawdzięczają mikroelementom zawartym w naturalnej solance ze źródła znajdującego się na Wyspie Solnej. Będą doskonałym dodatkiem do jajek, wędlin czy pieczywa.
Elementem obowiązkowym nie tylko podczas wielkanocnego śniadania, ale także w święconym koszyczku jest chleb. Ma on symbolizować przetrwanie, pomyślność i dobrobyt. Województwo zachodniopomorskie może pochwalić się wieloma regionalnymi wypiekami, które znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych. To między innymi chleb wiejski ze Stargardu, chleb szczeciński czy gwdowski.
Nie będzie nadużyciem, jeśli nazwiemy nasz region krainą… winem płynącą! Po wyjątkowe trunki do wielkanocnego śniadania warto wybrać się do Winnicy Turnau. Wina świetnie sprawdzą się podczas rodzinnych spotkań i podbiją smak serwowanych dań. Do potraw tradycyjnych takich jak biała kiełbasa, pasztet czy pieczone mięsa, warto dobrać wina czerwone (np. Pinot Noir, Rondo/Regent). Jeśli potrzebujesz zaś uniwersalnego wina na Wielkanoc, postaw na delikatne musujące wino wytrawne (np. Classique Brut). Dobierając wino do deserów, należy mieć na uwadze, że powinny one mieć mniej słodyczy niż podawane wino.
Bez czego nie wyobrażacie sobie świątecznego poranka i jakie są Wasze niezawodne produkty na wielkanocnym stole?