Coś dla miłośników makaronu!
Ile rodzajów makaronu potraficie wymienić z głowy? Przeciętny Włoch wygłosiłby w tym miejscu pełną gamę bardziej i mniej znanych nazw na tak zwaną przez nich pastę.
Czy jako Polacy potrafimy w pełni docenić jego piękno? Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć!
Nie jest trudny do zrobienia! Idąc śladem naszych babć, powinniśmy częściej szykować własny makaron. Składa się on praktycznie wyłącznie z dobrej jakościowo mąki, wody, szczypty soli i niekiedy jaj. Oczywiście można puścić wodze fantazji, barwić go np. sokiem z buraków, papryką czy szpinakiem. Można również korzystać z różnych mąk np. gryczanej, bezglutenowej, lecz najbardziej rekomendujemy drobno zmieloną pszenną typu 00, dzięki wysokiej zawartości glutenu makaron będzie bardziej sprężysty.
Każdy typ ma swoje zastosowanie! Bogactwo rodzajów pasty to nie tylko włoska fanaberia! W zależności od sosu czy też dania warto dobrać odpowiedni makaron. Wbrew powszechnemu przekonaniu, cienkie makarony nie nadają się do ciężkich mięsnych sosów typu ragu ( czyli często nazywane przez nas bolognese ), gdyż nie da rady go utrzymać. Oto kilka popularnych połączeń.
Spaghetti – lekkie sosy typu, carbonara, aglio e olio. alle vongole.
Pici (grubszy typ spaghetti) – ser z pieprzem.
Tagliatelle, pappardelle (wstążki) – cięższe sosy mięsne z wieprzowiną, wołowiną czy baraniną.
Lasagne – przy wszelkiego rodzaju zapiekankach.
Cannelloni – do ciężkiego i zbitego farszu, np. mięsnego, serowego.
Penne – dobrze absorbuje sosy, nadaje się do pesto, marinara lub arrabbiata.
Fusilli (świderki), farfalle (kokardki) – Doskonale “oblepiają się” sosem, również łatwo je nakładać dlatego pasują do sałatek.
Gnocchi – Podobne do naszych kopytek kluski, często podawane z samym masłem, oliwą i parmezanem, lecz z powodzeniem sprawdzą się jako dodatek do dania głównego
Wino + makaron = połączenie idealne! Te połączenia jednak nie mogą być przypadkowe! Mamy jednak kilka doskonałych par z udziałem win z Winnicy Turnaua.
Rose lub Riesling – Makarony z owocami morza
Riesling – Sosy białe na bazie śmietany
Pinot noir – Makarony z sosem pomidorowym, mięsnym
Ambre – Makarony z dziczyzną
Chardonnay – Sosy tłuste